Rubber Shoe Company olarak 1908 yılında Marquis Mills tarafından kurulan Converse; erkekler, kadınlar ve çocuklar için lastik tabanlı ayakkabılar konusunda uzmanlaştı. 1910'da günlük ayakkabı üretmeye başlayan Converse, 1915'te ise spor ayakkabı üretme işini merkeze aldı. Charles “Chuck” Taylor’ın Converse’e katılması ise basketbolda sneaker dünyasını 30 yıl domine eden Converse, 80’ler ve 90’larda kültürel bir genişlemeye giderek müzik sahnesinin de bir parçası haline geldi. DNA’sında basketbol kültürü tanımlı olan Converse’in, kortlar için tasarlanan One Star ve Cons modelleri ise tüm dünyada kaykay kültürünün bir parçası haline geldi.

1974’te piyasaya ilk sürülüşünden bu yana dünyanın dört bir yanından skatepark’ların en sevgilen ikonik ayakkabısı haline gelen One Star, kaykay dünyasında ikonik bir statüye erişti. Sokak ve kaykay kültürü için tasarlanan bu model Trasher gibi dergiler tarafından da bolca sevildi.

Yıllar boyu dünyanın sayılı hip hop ve rock yıldızlarının ayaklarında görülen Converse böylece çeşitli alt kültürler tarafından benimsendi ve 100 yıl sonra bugün hâlâ etki alanını genişletmeye devam ediyor. Yıllar boyunca müzik yapımcılarından sanatçılara ve moda tasarımcılarına kadar pek çok kreatifle beraber tasarlanan ve sınırlı sayıda üretilen birçok koleksiyonu da bulunuyor. GOLF le FLEUR, Neighbourhood, Hello Kitty, Comme des Garçons ve J.W. Anderson en sevilen koleksiyonlar arasında yer alıyor.

Eren Perakende 2015 yılında Converse’in Türkiye, Türkmenistan, Azerbaycan, Kırgızistan, Ermenistan, Özbekistan, Kazakistan, Moldova ve Gürcistan’daki distribütörlük haklarını aldı. Converse, Eren Perakende distribütörlüğünde, ilk mağazasını İzmir İstinyepark’ta 2022 Eylül ayında açtı.


Converse Türkiye, şu an, biri flagship olmak üzere Türkiye genelinde 15 mağazasıyla markanın severlerine hizmet vermeye devam ediyor.

www.converse.com.tr

Instagram

Facebook