Medcem Çimento fabrikası, Medcem Madencilik ve Yapı Malzemeleri San. Tic. A.Ş. tarafından son teknolojik sistemler kullanılarak çevreye en yüksek duyarlılıkta çalışmak üzere inşa edilmiş ve 2015 yılının ikinci yarısında üretim faaliyetine başlamıştır.

Yıllık 3.5 milyon ton klinker üretim kapasitesine sahip olan Medcem Çimento, tek hatta en yüksek üretim hacmine sahip Türkiye’nin ve Avrupa’nın en büyük çimento fabrikası olma özelliği ile sektördeki yerini almıştır. Üretiminin büyük bir kısmı ihracata yönelik planlanarak tasarlanan fabrikamız, Eren Holding bünyesinde, Türkiye’ye değer katmaya devam etmektedir. Medcem Çimento, küresel pazardaki pazar payını istikrarlı bir şekilde arttırarak dünyada hızla yayılan bir marka olmayı hedeflemektedir.

Medcem Çimento, 2021 yılı Ağustos ayında temeli atılan yatırım hamlesi ile uluslararası arenadaki gücünü artırmaya devam etmektedir.

İnşasının 25 ayda tamamlanması planlanan 230 milyon dolarlık yeni yatırımı ile yıllık 3.5 milyon ton klinker üretimini 6.5 milyon tona çıkartarak, yaklaşık %90’lık bir kapasite artış yatırımıyla, çalışan sayısında asgari %30 artı istihdam sağlayarak, dünyanın en büyük çimento fabrikasına sahip üreticiler arasında yer almaya hazırlanmaktadır.

Medcem Global, Eren Holding’in, çimento ve klinker ihracatı konusunda yetkili tek şirketidir. Yaklaşık 4 milyon ton çimento ve klinker ihracatı ile Avrupa’nın ve Orta Doğu'nun en büyük tek lokasyonlu çimento ve klinker ihracatçısıdır. Geniş bir ürün yelpazesi ile ağırlıklı olarak Afrika, Avrupa, Orta Doğu ve Amerika'ya ihracat yapmaktadır.

Medcem Global, çimento ve klinkerin yanı sıra, Eren Enerji Zonguldak Termik Santrali'nde kömür yakma işlemi sonucunda oluşan uçucu kül ve FGD'nin yurt içi satış ve ihracatından da sorumludur. 2020 ile birlikte Medcem Global, boksit ve GBFS ihracat satışlarına da adım atmıştır.

Medcem Global’in sahip olduğu küresel iş ağı ve yıllardır süregelen tecrübesi ile Batı ve Kuzey Afrika, Karadeniz havzası, Doğu Akdeniz ve Güney Amerika’daki değirmen ve terminal projelerinin yatırımları ise hız kesmeden devam etmektedir.

Medcem Beton, Türkiye hazır beton sektöründe, Ege Bölgesi’nde yarattığı 22 yıllık sinerji, deneyim ve bilgi birikimini yeni ismi ve yeni kadrosu ile Akdeniz Bölgesi’nin hazır beton ihtiyacını karşılamak üzere kurulmuştur.

Öncelikle Ocak 2015 tarihinde Mersin ilinin Akdeniz ilçesinde Karacailyas Hazır Beton Tesisi ile bölgede konumlanmıştır.

Temmuz 2015 itibariyle Adana’da Sarıçam Hazır Beton Tesisi, Mersin’de Yalınayak, Mezitli Hazır Beton Tesisleri ile bölgeye giriş yaparak sektörde hızlı bir şekilde yerini almıştır.

Adana ilinde Sarıçam, Mersin ilinde Karacailyas, Yalınayak, Mezitli, Anamur tesisleri ile 5 ayrı lokasyonda 1.500.000 m³/yıl beton üretim kapasitesi, 40 adet transmikser, 10 adet mobil ve 1 adet sabit pompa ile bölgede çalışmalarını sürdürmektedir.

Modern çağın gereksinimi olan ürün, kalite, dağıtım ve doğru fiyat bileşenlerini bir araya getirerek yatırımlarını sürdürecek, sosyal fayda ve temiz çevre ilkeleriyle büyümek amacıyla gelişimini ve müşteri memnuniyetini emin adımlarla en üst seviyeye taşımaya devam edecektir.

Medcem Çimento Pazarlama, Eren Holding bünyesinde 30.01.2017 tarihinde yurt içi çimento, klinker, kül, yapı malzemeleri, alçı, kireç, briket, kiremit, tuğla, eternit, hazır beton ve her türlü pazarlama faaliyetinde bulunmak amacıyla kurulmuştur.

Medcem Çimento Pazarlama, 01.04.2017 tarihinde yurt içi çimento satışı ile faaliyetine başlamıştır.

Medcem Çimento Pazarlama, yurt içinde Akdeniz Bölgesi ve İç Anadolu Bölgesi’nde çimento satış faaliyetlerini sürdürmektedir. Ayrıca Yeşilovacık Limanı’ndan Türkiye’de liman olan illere de çimento ve klinker satışı yapılmaktadır.

Medcem Pazarlama, Akkuyu Nükleer Santrali ve Akdeniz Sahil Yolu yapımı gibi büyük projelerle Türkiye’de Medcem kalitesini ve güvenini kanıtlamıştır.

Medcem Pazarlama, talep doğrultusunda özel çimento çeşitliliği ile de yurt içi çimento satışında fark yaratmaya devam etmektedir.

Medcem Pazarlama, yurt içinde kaliteli ürün, sorunsuz sevkiyat ve doğru fiyat bileşenlerini bir araya getirerek pazarlama faaliyetlerini yürütmeyi ilke edinmiştir.