Eren'den Haberler
Tüm Haberler
Ana Sayfa
Geri Dön
Modern Karton’un yeni yatırımı olan PM-6 projesi Zonguldak Eren Enerji ZETES elektrik üretim santrallerinin yanında konumlanmıştır.
PM-6 yatırımın kapasitesi yıllık 600.000 ton olup, çeşitli gramajlarda testliner ve fluting tipi kağıtlar üretilecektir.

Zonguldak, Modern Karton için yeni bir konum olmasına rağmen, yatırımın mevcut Eren Enerji tesislerinin yanında yer alacak olması operasyonel pek çok avantajı beraberinde getirecektir. Öncelikle direkt hat bağlantısı sayesinde elektrik ve buhar maliyetlerinde sinerji yakalanacaktır.

Yatırımın, halihazırda faaliyette olan ve Karadeniz’in en büyük limanı olan Zonguldak Eren Limanı ile aynı yerleşke içinde olması. Kağıt yatırımında hem hammadde tedarik hem ürün satışında önemli payı olan navlun maliyetlerinde tasarruf sağlanacaktır.

Yatırımın toplam bedeli yaklaşık 540 milyon dolar olarak belirlenmiştir ve yeni PM-6 makinesinin 2023’ün son çeyreğinde üretim faaliyetlerine başlaması beklenmektedir.

PM-6 yatırımı işletmeye alındığında hammadde olarak %100 atık kağıt kullanacaktır. Bu durum yıllık yaklaşık 13,6 milyon adet ağacın kesilmesini önleyecektir. Ayrıca Eren Enerjinin yüksek kapasiteli mevcut “Reverse Osmosis” (Ters Ozmoz) Su artıma sistemi ile yüksek su kullanımı gereken bir süreç olan kağıt üretiminin ihtiyacı olan suyu deniz suyu arıtılarak sağlanacak ve yer altı suları kullanılmayacaktır. Son olarak, kağıt üretiminde kağıdın kuruması için şart olan buhar tedariki ise, Eren Enerji’nin elektrik üretiminden doğan ve atıl kalacak buharın kullanılması ile geri kazanılmış olacaktır.