Eren'den Haberler
Tüm Haberler
Ana Sayfa
Geri Dön
Ekim 2021 tarihinde, Eren holding Büyük Britanya’nın Kuzey Galler bölgesinde yer alan Shotton Mill gazete kağıdı üretim tesislerini , Finli UPM firmasından satin almıştır.

Satın alma bedeli toplam 140 milyon Sterlin olarak gerçekleşmiş, ek olarak Eren Holding Shotton yerleşkesine yaklaşık 630 milyon EURO yatırım yapmayı planlamaktadır. (Hijyen kağıdı üretim tesisleri dahildir)

Anlaşma kapsamında Eren Holding, Shotton Mill’de yer alan 185 çalışanın tamamını tutmuş ve kimseyi işten çıkarmamıştır. Yatırım sürecinde mevcut operasyonlardan BioKütle Enerji üretimi ile geri dönüşüm tesisleri (MRRF) faaliyetlerine devam edecek olup, kağıt operasyonları çalışanları ise yatırım projemizde faaliyetlerini sürdürmektedirler.

Tesisler, Kuzey Galler Bölgesinin, Shotton şehrinde yer almaktadır. Endüstriyel bir bölge olan Shotton’da Airbus, Toyota ve Tata Steel gibi dünyanın önde gelen endüstriyel üreticileri yer almaktadır. Shotton arazisinin büyüklüğü toplam 950.000 m2 dir ve tesislerin konumu Liverpool ve Ellesmere limanlarına çok yakındır. Ayrıca lokasyon olarak tesisler, Manchester ve Liverpool Şehirlerine yakın mesafededir.

Yatırım süreci resmi olarak yıkım işleri ile başlamış olup, inşaat süreci temmuz 2022’de başlayacaktır. Yatırımın tahmini tamamlanma süresi ise 2024 yılının ikinci yarısıdır.

Eren Holding, planladığı yatırımlar ile Shotton yerleşkesini bir kağıt üretim kampüsüne dönüştürecektir. En son teknolojiye sahip yıllık 750.000 üretim kapasitesine sahip kağıt makinesi, İngiltere’nin en büyük, Avurpa’nın da sayılı büyük makineleri arasında yer alacaktır.

Kağıt yatırımına ek olarak, Shotton yerleşkesinde yaklaşık 100 milyon EURO tutarında ve yıllık 70.000 kapasiteli, temizlik kağıdı üretim tesisleri yapılması planlanmaktadır. Ayrıca tüm tesislerin enerji ihtiyacı için yıllık 40 MW kapasite sahip bir kojenerasyon tesisi ile su arıtma tesisleri de yatırım programına dahil edilmiştir.

Shotton yerleşkesi tüm yatırımlar tamamlandığında, kendi kendine yetebilen, doğa dostu , oluklu mukavva ve temizlik kağıdı sektörleri olmak üzere 2 farklı kategoride üretim yapabilen bir kağıt kampüsü haline dönüşecektir.