Başkanın Mesajı
Yönetim Kurulu Başkanı ve Mesajı
Ana Sayfa
Geri Dön
2019 yılı için hazırlayacağım mesajı yazmaya karar verdiğimde geçmiş yıllarla ilgili mesajlarımı bir göz gezdirmek istedim. Enteresan olan geçtiğimiz üç yılın üçü için de ülkemizin içinde bulunduğu coğrafyadaki olumsuz olayların etkisiyle Eren Grubu’nun da etkilendiğini ve istenen düzeyde bir performans gerçekleştiremediğini belirtmişim.

2019 yılı da geçtiğimiz üç yıldan farklı olmadı. Bir önceki yıldaki kur artışları döviz bazında borçlanarak yatırım yapmış bütün firmalar gibi bizi de olumsuz etkiledi. Türk Lirası ile borçlanma faizleri astronomik oranda arttı. Dış politik gelişmeler ve yerel seçimlerin gerdiği iç politik ortam ekonomimizi olumsuz bir kulvara soktu. Konut sektörü ve bununla bağlantılı inşaat sanayii nerede ise çöktü. Otomobil iç satışları da sıkıntıya girdi. Enflasyon, diğer bir ifade ile pahalılık çok arttı. Tüketim harcamaları büyük ölçüde düştü. Türkiye ekonomisi küçülmeye başladı.

Peki, bu olumsuz ortamda Eren Grubu ne yaptı? Özellikle çimento, kâğıt ve ambalaj sektöründe ihracata yönelerek, iç talepteki azalmayı telafi etti. Stokları azaltarak yüksek faizli stok maliyetlerini düşürme yoluna gitti. Tasarruf tedbirlerini başvurarak giderleri azaltma yolunu seçti.

Sonuç: Personel çıkarılmasına gitmeden sağlam finansal yapısını korumayı başardı. Birçok enerji firması, burçları için yeniden yapılanmaya giderken Türkiye’nin en büyük elektrik üreticisi Eren Enerji böyle bir duruma ihtiyaç duymadı. Yılın ikinci yarısında borçlanma faizlerinin düşmesinin etkisi ile de Eren Grubu 2019’da 2018’e göre ve de dolar bazlı kıyaslamada daha iyi bir sonuç aldı.

Bu başarılı performansın gerçekleşmesinde çalışma arkadaşlarımızın özverili gayretlerinin büyük etkisi oldu.
Hepsine teşekkürler.

Bitlis Eren Üniversitesi’ne yaptığımız destekler ve öğrenci bursları konusundaki sosyal sorumluluk programlarımızı devam ettirdik. Bitlis’te yaptırmış olduğumuz okulların tamir, bakım, onarım ve ana donanım ihtiyaçlarını karşılama konusundaki faaliyetlerimiz de sürüp gitmektedir.

2020 yılının ise 2019 yılına göre hem Türkiye açısından, hem de Eren Grubu açısından daha iyi olacağını umut ediyor, bütün paydaşlarımıza saygılar sunuyorum.

Ahmet EREN